f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

YENİ NORMAL DÖNEMİN DE İŞE DÖNÜŞ

Hepimizin hayatında covid 19 salgını sonrasında bir çok alanda değişimler meydana gelmiştir. Özellikle duygusal ruhsal ve sosyal hayatımızda meydana gelen değişimler bizi oldukça etkilemektedir. İş dünyasını gerek ekonomik gerekse çalışma şartları sebebi ile oldukça etkisi altına alan salgın da hepimizdeki en temel sorun ‘sağlıklı kalabilecek miyim?’ kaygısı olduğunu düşünmekteyim. Salgının tehditleri psikolojik dünyamızda derin izler bıraktı. Bir çoğumuz evlerimizde iş hayatımızdaki görev ve rollerimize yetmeye çabaladık. Bu süreç uyku bozuklukları değersizlik hissi panik atak sendromları yüksek kaygı bozukluğu yeme bozukluğu ve kilo dengesindeki değişimler başta olmak üzere bir çok alanda hızlı değişimler yaşattı. Şimdi salgının kontrole alınması ile birlikte hayatımızda yeni normal dediğimiz bir dönem başladı. Bu dönemde temkinli ve tedbirli olmaya devam ederek iş yerlerimize tekrardan geri döndük. Fakat bu oldukça kolay bir süreç gibi görünmemektedir.  İş yerlerimizde yeterli tedbirlerin alınması gerektiği gibi bizlerinde gereken tüm hassasiyeti göstererek temkinli olmamız gerekmektedir artık hiç bir şey eskisi gibi değil. İş yerlerinde alıştığımız düzenimizdeki kontrolümüz dışında gerçekleşen bu değişimlere uyum sağlamak bir çoğumuz açısından zaman gerektirir.

 

 

Bu süreçte iletişim çatışmaları , yanlış anlaşılmalar iş yerinde panik atak semptomları göstermek, algı ve dikkat açısından eski yeterlilikte olamamak  çalışma arkadaşlarımız ile olan ilişki ve iletişimlerimizi etkileyecektir. Yüksek strese maruz kalan her birey çeşitli semptomlar taşır bu gerçeği unutmadan birbirimiz ile olan iletişimimize dikkat etmek hepimize iyi gelecektir. Uzun süre iş yerinden ve mesai çalışma saatlerinden uzaklaşan bireylerin işe döner dönmez uyum sağlamasını tam anlamıyla beklemek hatalı olacaktır. O sebeple başlangıçta motivasyonu yüksek tutacak etkinlikler açıklamalar minik toplantılar mesafeli ziyaretler gibi yaklaşımlar ile birbirimize destek olmak çok iyi gelecektir.

İnsan hayatının en önemli alanıdır kendi ve sevdiklerinin sağlığı, Bir çok endişeyi tetikler bu süreçte yaşadığımız kaybetme korkumuz. Bu bağlamda iş yerlerimizde görev ve sorumluluklarımızı yerine getirirken ani çıkışlar öfke patlamaları ağlama krizleri görülebilir. Uyum sürecinde yaşanılan bu kısa çaplı duygu durum değişimleri normal olmakla birlikte 6 aydan fazla sürerse mutlaka uzman desteği alınması gerekmektedir.

You don't have permission to register