f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence- AI), en basit ifadeyle görevleri yerine getirmek için topladıkları bilgilere göre insan zekâsını taklit eden, kendilerini geliştirebilen, sayısal mantık yürütebilen, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip sistemlere verilen tanımlamadır. Yapay zekâ, insan yeteneklerini ve katkılarını önemli ölçüde geliştirmek üzere tasarlanmıştır.

Yapay Zeka

Yapay zeka adı nereden geliyor?

1956 yılında Mc Carthy, Minsky, Shannon ve Rochester tarafından gerçekleştirilen çalışma sürecinde yapay zekâ adını ortaya atan Mc Carthy, yapay zeka isminin babası olarak kabul edilmektedir. Günümüzde kullanım alanları oldukça artan Yapay zekâ finans, ekonomi, sağlık, spor, otomotiv gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Yapay zekânın en önemli uygulama alanları ses tanıma, görüntü işleme, doğal dil işleme, sanal asistanlar, akıllı otomobiller, oyunlar, dinleme ve izleme öneri robotları olarak sıralanabilir.

İş Yapısı Yapay Zeka ile Gelişiyor

İş hayatında yeni bir dönem başlatan yapay zeka teknolojileri; bir çok sektöre sağladığı çözümler ile, markaların iş hacimlerinin büyümesi, hata oranlarının azalması ve elinde bulundurdukları veri ile daha planlı ve koordine hareket etmelerini sağlamaktadır.

Şirketler Yapay Zekâyı Nasıl Kullanıyor?

• Güvenlik ihlallerini tespit etmek ve engellemek için (yüzde 44)

• Kullanıcıların teknoloji sorunlarını çözmek için (yüzde 41)

• Onaylanmış satıcıların kullanımında şirket içi uyumu ölçmek için (yüzde 34)

• Üretim yönetimi çalışmalarını azaltmak için (yüzde 34)

Yapay zekaya güvenilir mi?

Son kullanıcının gözünden bakıldığında ürkütücü gelen yapay zeka teknolojiyle ilgili felaket senaryoları ve robotların insanlığa hükmetmesi gibi teoriler, dijital dönüşümün kurallarını yeniden yazdığı endüstri dünyasında etkisini çoktan yitirmiş durumda.

Tehdit mi? Yoksa Geleceğin Teknolojisi mi?

Yapay zeka ve gelecekte belli meslek gruplarını işinden edeceği hakkında çıkan haberler ve makaleler günden güne artıyor. Bu durum şu soruyu da akıllarımıza getiriyor: “Bu gidişat bizi korkutmalı mı? Yoksa yeni fırsatlara yelken açacağımız için heyecanlandırmalı mı?”

“ Yapay zekânın en önemli uygulama alanları ses tanıma, görüntü işleme, doğal dil işleme, sanal asistanlar, akıllı otomobiller, oyunlar, dinleme ve izleme öneri robotları olarak sıralanabilir. ”

Yapay Zeka

İnsan Kaynakları Süreçlerinde Yapay Zekâ

Şirketlerin, teknolojiden en uzak kalmış birimlerinin başında İnsan Kaynakları yer almakta. Yapay zekâ ile birlikte İnsan Kaynakları departmanında dijitalleşme başladı. Eski geleneksel yöntemlere göre yapay zekâ ile artık performans değerlendirmesi, eğitimler, oryantasyon süreçleri, kariyer yönetimi ve işe alım – çıkarım süreçleri hem mali açıdan hem de zaman açısından çok daha verimli bir şekilde yönetilebiliyor

You don't have permission to register