f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

MEVZU İK

SOSYAL MEDYADA KULLANILAN MARKA STRATEJİLERİ

“İyi bir strateji, rekabet dünyasında hayatta kalabilmeyi sağlamaktadır.” Jack Trout

Markalar sosyal medyada faaliyette bulunurken, tüketiciye daha güçlü bir ses ile seslenebilmek için çeşitli stratejiler geliştirmelidirler. Sosyal medyada var olan binlerce marka arasında farkındalık yaratarak bir adım öne çıkmayı başarmak, iyi bir stratejik planlamanın sonucudur.

Bu noktada, markaların sosyal medyadaki gerçek güçlerine ulaşması için aşağıdaki maddeleri kendi süreçlerinde gözden geçirmelerini tavsiye ederim.

Profilinizi Belirleyin

Öncelikle markanızın dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlamasında nerede olmak istediği,  kendine tüketicilerinin karşısında ve rakiplerinin arasında nasıl bir profil çizmek istediği çok önemlidir. Bu noktada kendi hedefler kitlenizi belirlemek, bu hedef kitlenin demografik özelliklerine hakim olmak gerekli. Çünkü marka olarak sizin bu platformlardaki seyriniz, yaptığınız paylaşımlar ve paylaşımların çerçevesi hedef kitlenizin demografik özelliklerine göre şekil alacaktır.

İçerik stratejileri Oluşturun

Her platformun algoritması faklıdır. Markanıza uygun platformu seçtikten sonra o platforma uygun bir içerik stratejisi oluşturmalısınız. Yani artık sizin müşterilerinize ulaşacağınız bir kanal var ve bundan sonra nasıl ulaşacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Etkileşim yaratmak önemlidir ve sizin etkileşim yaratacak içerikler hazırlamanız gerekir. Paylaşımlarınızın %80’i bilgilendirmeli ve eğlendirmeli, %20’si ise markanızı tanıtmalıdır. Sürekli kendinizi tanıtan içerikler planlamanız, kullanıcılarınızın sıkılarak takibi bırakmalarına neden olacaktır. Kendinizi kullanıcı yerine koyun ve takip ettiğiniz bir markanın sürekli ürün ya da hizmetlerini övdüğü paylaşımlarının karşınıza çıktığını hayal edin. Sıkılmanız ne kadar sürecektir?

Doğru Kanalı Seçin

Bir çok sosyal medya kanalı, kullanıcıya geniş bir skala sunuyor. Halihazırda var olan pek çok platform güncellemelerle yenilenirken, Dönemin trendlerine uygun yeni kanallarda ekleniyor. Popüler olan her kanal her markaya uymaz. Hedef kitlenizin demografik yapısı markanızın hangi kanallarda yer alması gerektiğini gösterecektir.

Markanızın Ses Tonunu ve Tasarım Dilini Belirleyin

Markanızı bir insan gibi ele alın ve ona bir jargon yükleyin. Markalar sektörlerinde öncü olsalar dahi, sosyal medyadaki itibarlarını yönetemezlerse bundan zarar göreceklerdir. Bu nedenle itibar yönetimi çok önemlidir. Sosyal medyadaki itibar etkileyen faktörlerden ilki, markanın hazırladığı içeriklerde kullandığı dildir. Kurumsal markalar içeriklerini hazırlarken kaliteli bir üslup kullanmaya özen gösterirken, e-ticaret yapan bir marka ise daha samimi bir il kullanarak etkileşim alabilirler. Tasarımlarınız için ise bir tarz belirleyin ve çizginizi bozmayın.

Fenomenlerle İşbirliği Yapın

İnfluencer Marketing  son yıllarda sosyal medyada oldukça etkili bir pazarlama yöntemidir. Markanız için özdeşleştirdiğiniz fenomenler ile işbirliği yapabilirsiniz. Bazı büyük markalar hesaplarını bir günlüğüne fenomenlere teslim ediyorlar ve onların yönetmesini istiyorlar. Siz de bu şekilde denemeler ile markanıza biraz heyecan katabilirsiniz.

Yarışmalar ve Etkinlikler Düzenleyin

Hedef kitlenizin dahil olacağı yarışmalar ve etkinlikler düzenleyerek markanızı daha interaktif hale getirebilirsiniz. Viral fikirler üzerine yoğunlaşıp yarışmalar, etkinlikler veya sürprizler düzenlemeniz arkanızın dinamik bir yapısı olduğunu gösterecektir.

Raporları Takip Edin ve Düzenli Analiz Yapın

Hepimizin bildiği gibi dijital pazarlama ölçülebilir ve bu doğrultuda benchmark yapabildiğimiz bir alandır. Raporları inceleyerek bir sonraki hamlenizi buna göre planlamak, rakiplerinizin bir adım önüne geçmek için stratejik bir sıçrayış olacaktır.

Sosyal Medyada ideal bir marka stratejisi oluşturmanın taslağı yoktur. Mükemmel içerik ve SEO, bir sosyal medya stratejisinin başarısına katkıda bulunur, ancak başarı düzeyi hedef kitlenize ve hedef kitlenizi iy analiz etmeniz doğrultusunda atacağınız doğru adımlara bağlıdır.

Sonuç olarak bir markanın sosyal medya stratejisinin sırrı esnek olmasıdır. Yapmış olduğunuz analizler ile optimizasyon çalışmalarını ihmal etmeyin.

You don't have permission to register