f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

Otellerin geciken sezon açılış hazırlıklarında KVKK kriterleri

COVİD – 19 Küresel salgının etkilendiği sektörlerin başlarında otelcilik gelmektedir. Küresel ve ülke olarak normalleşme süreçlerinin başlamasıyla birlikte otelcilik sektöründe geciken açılış hazırlıkları tam performans ile yürütülmektedir. Kademeli normalleşme sürecinde otelcilerin faaliyetlerine başlaması için devletin sıkı kontrol ve denetimleri olmaktadır. Kontrollerden geçen otel işletmeleri açılışa ve güvenli tatil yeri sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Sertifikanın alınması için birtakım şartlar bulunmaktadır. Acil durum eylem planın bunlardan bir tanesidir. Bu planı hazırlarken kişisel verilerin işlenmesi gerekmektedir. Görevlendirme işlemi yapılan personellerin açık rızaları alınması gerekmektedir.

Devletin girişte kişilerin ateşlerini ölçerek, salgını önlemek adına kayıt altına alınmasını ve belirlenen kriterlerin dışındakileri kontrol altına alınmasını istemektedir. Kişilerin vücut ısıları özel nitelikli kişisel veri olarak geçmektedir özenle saklanması ve imha edilmesi gerekmektedir. Otellerin kullandığı register kartlarında mutlaka özel nitelikli kişisel verilerinin işlendiğini bilgilendirilmesi gerekmektedir. Sadece register kartlar ile sınırlı değildir. Sertifikayı almanın birçok şartı vardır. Onlardan bir tanesi de herhangi hastalığın var mı? Hastalık nedir? şeklinde özel nitelikli kişisel veriler ziyaretçilerden istenmektedir. Kişilerin mutlaka bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Otelcilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin, geciken sezona hazırlıkların hummalı bir şekilde devam ettirirken kişisel verileri korumayı ihmal etmemeleri gerekmektedir. Hazırlıkları yaparken bilişim ve doküman olarak da hazırlıklarını yapması gerekmektedir.

Ömer Tütüncüoğlu
You don't have permission to register