f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

KURUMSAL YÖNETİMDE SOSYAL MEDYA

Çok değil, on yıl önce “ilkokul arkadaşımızı bulmak için” kullandığımız sosyal medyanın bugün geldiği noktayı hayal edebilir miydiniz?

Günümüzde en çok kullanılan iletişim kanallarından biri sosyal medyadır. Kişiler, internette geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyor. Bu durum her firmanın interaktif bir iletişim ve marka bilinirliği için sosyal medya ihtiyacını doğurmuştur. Kurumlar, markalaşma ve itibar yönetiminde sosyal medyadan üst düzey fayda sağlayabilirler. Kurumsal marka imajı ve sosyal medya platformları birbiri ile yakından bağlantılı olan, iyi planlanıp doğru yönetilmesi gereken bir kavramdır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya izleyicilerini analiz etme ve onlara uyarlanmış bir strateji geliştirme, sosyal medya profilleri için içerik oluşturma ve dağıtma, çevrimiçi konuşmaları takip etme, etkileyicilerle iş birliği yapma, medya performansı ve yatırım getirisini ölçme ve raporlama sürecidir. En çok kullanılan sosyal medya platformları; Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Youtube, Linkedin ve Google+’dır.

Peki markanız bu hızlı dünyaya eşlik edebiliyor mu? Sosyal medyayı ne kadar iyi anladınız? Markanız burada nasıl var olmalı? İyi bir sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Adımlarınızı şu soruyu cevaplayarak atmanızı öneririm.

Neden sosyal medyada olmalıyım?

Nedenini bilmeden atacağınız her adım, sizi çıkmaza sokacaktır. Bu sebeple markanızı iyi analiz edin ve sosyal medya ile ilgili hedeflerinizi belirleyin. Her sosyal medya platformu birbirinden farklıdır. Örneğin Instagram ya da Youtube’da yaş ortalaması daha genç kitle vakit geçirirken Facebook’ta orta yaş ve üzeri, linkedin’de ofis çalışanları ve işveren kesim daha fazla vakit geçiriyor. Yaptığınız işin hitap ettiği bir sosyal medya kanalı mutlaka vardır. Mevcut müşteri profillerinizi iyi analiz ederek, kitlenizin sosyal medya davranışlarına ulaşabilir ve stratejinizi bu çerçevede oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Dilini Küçümsemeyin!

Sosyal medya paylaşımları çoğu zaman basit bir içerik oluşturmak gibi görünmekte ve ne yazık ki hata yapılmaktadır. Hedef kilenize karşı oluşturacağınız ve onlarla konuşacağınız içeriğin dili, doğrudan markanızın kalitesini ve markanıza olan güveni arttıracağından üzerinde özenle durulmalı ve mutlaka bir uzmanla çalışılmalıdır.

Sürdürebilirlik, sosyal medya platformlarının tamamında önemlidir. Paylaşımlarınızı hedef kitlenizin daha sık sosyal medyada vakit geçirdiği saatlerde yapıyor olmak, kurumunuzun tutarlılığını yansıtacaktır. Aynı özellik görsel diliniz için de geçerlidir. Markanızı ifade eden renklerin her paylaşımda kullanılması, logonuzun konumlanacağı mevki tutarlı olmalıdır. Öyle ki insanlar sadece görselinize bakarak bile markanızı tanıyacak seviyeye gelmelidirler.

Verimli Bir Sosyal Medya Yönetimi Süreci Neden Önemlidir?

Her sosyal medya platformunun kendine has bir algoritması bulunmaktadır. Bu yüzden kurumsal sosyal medya yönetimi yaparken, çalışma yapılan platformların algoritmaları bilinmeli ve bu yönde adımlar atılmalıdır. Ancak bunu başarabilmek için verimli sosyal medya ekibine ihtiyaç vardır. Herkese ulaşabilecek bir alan olan sosyal medya, çok daha hızlı ve etkili bir kampanya için ihtiyacınız olan en önemli silah olacaktır.

You don't have permission to register