f

Get in on this viral marvel and start spreading that buzz! Buzzy was made for all up and coming modern publishers & magazines!

Fb. In. Tw. Be.

MEVZU İK

İŞ DÜNYASINDA CORONAVİRÜS ETKİSİNDE ‘HOME OFFİCE’ GÜNLÜKLERİ

Coronavirüs , önceleri sadece hayvanlarda görülen bir virüs çeşidi iken mutasyona uğramasından dolayı insanlara da bulaşabilen bir virüs haline gelmiştir. Virüsler kendi kendini çoğaltabilen, en basit organizmalar olarak bilinmektedir. 13 şubat 2020 tarihin de önce Çinin Wuhan şehrin de yüksek ateş solunum darlığı gibi belirtiler ile görülen virüs daha sonra tüm ülkelerde maalesef ki kendini göstermeye başlamıştır.

Home Office

Hepimizin bir parça kaygı ile takip ettiği gelişmeler göstermiştir ki virüs , sosyal hayatımızı ekonomi ve, iş hayatını , ruhsal yapımızı etkileyerek yeni düzenlemeler almaya zorlamıştır.Bu süreçte özellikle iş dünyasın da ‘home office’ çalışma sürecini gerçekleştiren bir çok firma ve iş yeri olduğunu biliyoruz. Üretimin tamamiyle durmaması adına çalışanları için tedbirler alan yetkililer , ekonomi dünyasında ki süreçleri de yakından takip etmektedirler.

Corona Virüsü

Peki Virüsün ön görülen bulaşıcılık hızı , hayatımızda alınan tedbirler, iş hayatımızda meydana gelen değişimler, ailelerimizden ve sevdiklerimizden fiziksel olarak yaşadığımız uzaklık, sosyal hayatımızda alışkanlıklarımızın bir süre iptali , yoğun iş hayatına alışmış bireylerin ‘evde kal’ mottosu ile kendini ve sevdiklerini korumak adına evde kalması ruh dünyamızı nasıl etkilemektedir.Bu soru biz uzmanlara en fazla sorulan sorulardan biridir. Özellikle sosyal medya üzerinden ulaşan bir çok insan depresif davranışların kaygı bozukluğu yaşadıklarının altını çizerek sorular sormaktadırlar.

Elbette şu bir gerçekki insan, hayatı, planları ve hedefleri doğrultusunda yolun da devam ederken kendisinin dışında , kontrol edemediği durduramadığı, etkisinin hangi boyutlara varacağını kestiremediği yaşantılar sebebi ile depresif davranışlar gösterebilir kaygı ve stres yaşayan insanlar bu duygular ile baş edemediği noktada kendi ve evde varsa onunla birlikte yaşayanlar ile ilişkileri sarsılabilir. İş hayatında aşırı kontrolü seven kişilerde , kontrolü kaybetme endişesi, ekip arkadaşlarını denetleyememe yada onlarla yüz yüze aktif paylaşım yapamama evde çalışmak zorunda kalan bireyleri daha agresyon bir ruh haline getirebilir.

“ Hepimizin bir parça kaygı ile takip ettiği gelişmeler göstermiştir ki virüs, sosyal hayatımızı ekonomi ve iş hayatını, ruhsal yapımızı etkileyerek yeni düzenlemeler almaya zorlamıştır ”

Hepimizin gözlerini kapadığında hayal ettiği evden çalışma lüksü, bu şekilde riskli ve zorunlu olduğun da bizleri ne kadar farklı etkiledi değil mi? Eğitim verdiğim bir çok firma yetkilisi ile yapmış olduğumuz online sohbetlerde en fazla duyduğum şey, ‘Özgürlük yani istediğin zaman istediğin yerde olmak istediğin kararları almak, iş dağılımını hedeflerin doğrultusunda yapmak çok güzel bir yaşantıymış’ gerçekten öyle değil mi işte dışarıdan zorunlu müdahaleler ile evden işleri yürütmek bir zaman sonra kaygımızı tetiklediğini düşünmekteyim.

Elbette bu bir süreç , bu süreçten iş dünyasın da ruhsal olarak en az etkilenenler, çalıştığı kuruma , markaya güvenen insanlar olduğunu düşünmekteyim. Krize müdahale planlarının bir kısmını çalışanları ile açıkça paylaşan , alacakları tedbirleri aktaran, çalışanlarını rahatlatan iş yerlerinde , çalışanların daha rahat olduklarını gözlemliyorum. Fakat iş yerlerinin bu süreçte ne yapacağını kestiremeyen çalışanlar, zaten zorlu yaşantıların yaşandığı virüs önemleri dönemin de birde bu belirsizlik ile mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır. Bu da onların düşünsel dünyasında karmaşa, gerçekliği olmayan hikayeler, kaygı , stres ve öfkeyi de yaşamalarına sebep olabilir. Sürekli evde olurken , aşırı yiyecek ve içeceklere düşmeden , yerli yersiz saatlerde sürekli uyku halinde olmadan günü tamamlamak gerekmektedir. Bir de işlerin doğru yürümesi adına paydaşlarınızla ‘çek etme ‘ yöntemini iletişim de kullanmanızı öneririm. Yapılacak iş ve işlemlerin karşı taraf açısından nasıl anlaşıldığını görebilmek adına bir nevi teyit etme işlemidir bu yöntem. Özellikle aşırı kontrolcü olma gibi bir özelliğiniz varsa, kendinizi daha güvenli bir iletişim de hissedebilirsiniz bu yöntem ile.

Değerli okurlar; Herşeyin başının sağlık olduğunu bir kez daha kavradığımız şu günlerde evde olmanın işleri evden takip etmenin deneyimini yaşamaya pozitif anlamlar yüklememiz gerekmektedir. Bu süreci ev hapsi gibi değerlendirenler bir zaman sonra motivasyonlarında azalma olacağı gibi aşırı duygu karmaşıklığı yaşama riskine sahip olurlar, Evde yapabileceğimiz kendi zevkimize hitap edecek etkinlikleri araştırarak uygulamak zihinsel sürecimize iyi gelecektir. . Sabır ve sevgi elimizdeki en değerli güçtür. Sevdiklerimize bu gücü gösterelim hissettirelim. Herkese saygılar sunuyor kolaylıklar diliyorum.

Özlem Çelik Gürbüz
You don't have permission to register